Siyah Noktalar Hakkında Yanlış Bilinenler

Siyah Noktalar Hakkında Yanlış Bilinenler

Birçok cilt bakım meraklısının korkulu rüyası şüphesiz siyah noktalardır. Özellikle burun bölgesinde görülen siyah noktalar belki de baş edilmesi en güç sorunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda siyah noktalarla baş edebilmeniz için siyah noktalar hakkında yanlış bilinenleri bir araya topladık.

Siyah Nokta Nedir? 

Temel olarak siyah nokta cildimizdeki bir gözeneğin ölü deri, sebum veya cildimizdeki yağlarla dolması halinde meydana gelir. Peki neden siyahtır? Ölü derinin ve yağların hava ile kimyasal bir reaksiyona girmesi neticesinde oksitlenme dediğimiz bir süreç meydana gelir. Bu sürecin sonucunda da bu maddeler siyah rengini alırlar. 

Doğrusu Nedir?

Siyah noktalarla mücadele ederken dikkat edilmesi gereken belki de ilk şey mevcut bilgilerin birçoğunun hayal ürünü olduğunu kabul etmektir. Örneğin siyah noktalar için kullanılan bakım ürünleri sürekli kullanımda bir fark yaratabilir fakat tek seferde bütün siyah noktaların yok olmasını beklemek doğru değildir.

Her Şey Siyah Nokta Değildir

Siyah noktalar hakkında dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de burun bölgesinde gördüğümüz her siyah noktacığın ölü derilerin ve cilt yağının doldurduğu bir gözenek olmayabileceğidir. Diğer bir ifade ile bazı tüy kökleri de siyah bir görünüme sahip olabilir ve siyah nokta rutinleri ile ortadan kalkmazlar. Onları için farklı bir teknik uygulanmalıdır. Dolayısı ile nelerin siyah nokta olduğunu ve nelerin olmadığını rutinlere başlamadan önce iyice ayırt etmek gerekir. 

Makyaj Siyah Noktalara Sebep Olmaz

Genel itibari ile yanlış bilinen bir diğer önerme de cilde uygulanan makyajın siyah noktaların doğrudan bir sebebi olduğudur. Halbuki dermatoloji uzmanları makyajın siyah noktalar üzerinde doğrudan bir sebep olmadığını bildirirler. Diğer bir taraftan ciltte uzun süre kalan, iyi temizlenmeyen makyajın daha farklı akne problemlerine sebebiyet verebileceğini de vurgulamak gerekir. 

Siyah Noktalar Kir Değildir

Bir diğer yanlış bilinen husus da siyah noktaların aslında kir olduğunun zannedilmesidir. Oysa daha önce de belirttiğimiz gibi siyah noktalar kir değil, yine vücudumuzda bulunan ölü derilerin veya birtakım yağların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan noktalardır. Buna ek olarak yeme düzenindeki herhangi bir değişikliğin de siyah noktaların ortaya çıkmasında doğrudan bir etkisinin bulunmadığı araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bir gün önce yediğiniz pizza, burnunuzda siyah nokta çıkarmaz. 

Siyah Noktalar İçin Ne Yapmalı?

Bütün bu yanlış bilinenleri birer hikaye olarak kabul edip rafa kaldırdıktan sonra sizler için birkaç ipucunu eklemenin faydalı olacağını düşündük. Öncelikle siyah noktalar için yapılabilecek ve doğrudan etki eden ilk şey düzenli olarak eksfoliyasyon yani ölü derilerin temizliğini yapmaktır. Böylece siyah noktaların bir numaralı sebebi ortadan kalkmış olacak ve gelecekte daha az siyah nokta ortaya çıkacaktır. İkinci olarak A vitamini içeren cilt bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması hem gözeneklerin içini temizler hem de yeniden oluşmalarının önüne geçer. Unutmayın ki siyah noktalar kir değildir; onlardan fırçalayarak veya sertçe yıkayarak kurtulamazsınız! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir