Kozmetik Dünyasında Kokular

Kozmetik Dünyasında Kokular

Genellikle kokuların kreması olarak kabul edilen parfüm, parfüm konsantrasyon listesinin başında yer alır. Ekstra parfüm veya saf parfüm olarak da bilinir ve %30’a kadar konsantre yağlar içerebilir; ancak, genellikle %20 oranında bulmanız daha olasıdır. Bu yüksek yağ seviyesi ile gün ortası eklemeye gerek kalmadan Parfümünüzün ciltte en az 6-8 saat kalıcı olmasını bekleyebilirsiniz! Beklediğiniz gibi, etkileyici uzun ömür, çoğu kokunun en yüksek fiyat etiketi ile birlikte gelmesine sebep olur.

Kozmetik dünyasında parfüm kadar çok çeşitliliği olan başka bir ürünü rastlamak zordur. Seçim yapacağınız zaman karşılaşacağınız sadece tüm koku aileleri değildir. Bunlarla birlikte seçebileceğiniz birçok parfüm konsantrasyon seviyesi de vardır.

Artık ambalajlarda veya raflarda “Parfüm konsantrasyon” terimini göremesekte farklı isim ve seçeneklere rastlıyoruz. Bunların en popülerleri olan   Eau Toilette (EDT) ve Eau Parfum (EDP) parfümlerdir. 

Size en mükemmel şekilde uyacak parfüm kokunuz bulabilmek için Eau de Parfum ile Eau de Toilette arasındaki farkı açıklayacağız 

Parfümler Nasıl Kategorize Edilir

Formülündeki konsantre yağların seviyesi, bir kokunun nasıl kategorize edildiğini belirler. Ne kadar fazla yağ içerirse aroması o kadar güçlü ve daha uzun ömürlü olacaktır. Koku kategorileri (en yüksek parfüm konsantrasyonu seviyesinden en düşüğe) Saf parfüm (%20-%30), Eau de Parfum (%15-%20), Eau de Toilette (%5-%15) ve Eau de Cologne (%2-%4) ve Eau Fraiche (%1-%3) olarak sınıflara ayrılır.

Eau de Toilette (EDT) Nedir?

İşe giderken, arkadaşlarla öğle yemeğine giderken veya alışverişe giderken yani günlük hayatınızda kullanmak için mükemmel bir seçim olan Eau de Toilette, erkekler ve kadınlar arasında inanılmaz derecede popülerdir. Ortalama %5-12 civarında bir yağ konsantrasyonu ile Eau de Toilette genellikle ciltte 2-4 saat etkisini korur. Hafif, ferahlatıcı bir aroma sunar. Sonuç olarak, her gün ve her durumda güvenle kullanılabildikleri için sizin “imzalı kokunuz” olarak mükemmel seçenekler sunar.

Eau de Parfum (EDP) Nedir?

Eau de Parfum, konsantrasyon açısından en güçlü ikinci kokudur. Kalıcı gücü ve etkileyici projeksiyonu sayesinde, birçok kişi onları ‘başlangıç’ seyreltme kokuları olarak kabul eder. Yaklaşık %12-18 oranında yağ içerirler ve iyi bir günde bir Eau de Parfum 4-5 saat kalıcılığını sürdürür. Bu parfüm türleri randevularda, arkadaşlarınızla dışarıda geçireceğiniz bir gecede veya kalıcı bir izlenim bırakmak istediğiniz herhangi bir yerde kullanabileceğiniz seçenekler sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir