En Önemli Cilt Bakım Ürünü: Güneş Kremi

En Önemli Cilt Bakım Ürünü: Güneş Kremi

İnsanların büyük bir çoğunluğu güneşin kendini daha çok gösterdiği bahar ve yaz aylarını diğer aylara nazaran daha çok sever. İlkbaharda havanın yumuşak ve açık olduğu günlerde gezintiler yapmak veya yazın deniz kenarında bir tatil yapmak herkese ruhsal olarak şüphesiz çok iyi gelecektir. Fakat güneş ışınlarının cildimizi nasıl ve ne ölçüde etkilediğinden pek çoğumuzun yeterince bilgisi yoktur. Güneşin hayatımıza getirdiği pozitif etkilerinin yanında, cildimize temas eden güneş ışınlarının oldukça ciddi etkileri olabilir.

Yaşlanmanın Bir Numaralı Sebebi

Doğrudan güneş ışığının cilde temas etmesi cildin erkenden çökmesine, dolayısıyla da yaşlanma dediğimiz sürece en çok sebep olan etkendir. Oldukça uzun süre güneş ışığına maruz kalmak kısa süreli olarak ciddi yanıklara sebep olmakla birlikte uzun vadede cilt kanserine kadar giden bir sürecin de yolunu açabilir. Tam da bu yüzden insanoğlunun icat ettiği en önemli güzellik ürünü olan güneş kremine ihtiyaç duyarız. Birçok dermatoloji uzmanına göre mevcut kozmetik ürünlerden cilt için en çok faydayı ve korumayı sağlayan, bu yüzden de var olan en önemli kozmetik ürünü demenin yanlış olmayacağı güneş kremi kendine iyi bakmak isteyenlerin olmazsa olmazıdır. 

Güneş Kremi Nasıl Çalışır?

Esas itibari ile çalışma prensipleri dikkate alındığında güneş kremleri iki farklı kategoride incelenebilir. Bunlar fiziksel olarak koruma sağlayan ve kimyasal olarak koruma sağlayan güneş kremleridir. Fiziksel olarak koruma sağlayan güneş kremlerinin etken maddesi çinko oksit veya titanyum dioksittir ve bu ürünler cildin üzerinde yayılarak bir yansıtıcı görevi görürler. Böylece güneş ışınları cilde doğrudan temas etmeden yansıtılır ve zararlı etkileri azalmış olur. Her ne kadar ilk piyasaya sürülen ürünlerin görünür olma gibi bir sorunu olsa da gelişen kozmetik teknolojileri sayesinde fiziksel koruma sağlayan güneş kremleri artık cildin üzerinde beyaz bir parlama göstermeyecek şekilde üretiliyor. 

Diğer bir taraftan kimyasal koruma sağlayan güneş kremleri içerisindeki etken maddelerin güneş ışınlarını soğurarak çalışırlar. Daha açık ifade edecek olursak bu ürünler güneş ışınlarını emerler ve cilde ulaşmasını engellerler. Fakat emilim sınırlarına ulaşmaları fiziksel koruma sağlayan güneş kremlerine göre daha hızlı olduğundan çabuk bozulurlar. Bu türden güneş kremlerinin cilde uygulandığından daha saydam olduğu dikkat çeker. Fakat bazı insanların bu türden güneş kremlerindeki kimyasallara alerjisi olabileceğinden kullanmadan önce mutlaka etken maddelerini gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. 

Güneş Kremi Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Her ne kadar yazımızın başında ilkbahar ve yaz aylarındaki güneşten bahsetmiş olsak da eğer ışık girmeyen bir odada yaşamıyorsanız güneş kremini kullanmanın belli bir zamanı olmadığını, yani yılın her zamanında kullanılması gerektiğini de bilmelisiniz. Bulutlu havalarda bile güneş ışınları ve özellikle ultraviyole ya da morötesi olarak isimlendirilen ışınların cildimize ulaştığı düşünülürse, güneş kremini sürekli olarak kullanmayı alışkanlık haline getirmek yaşlanmanın önüne geçmek için son derece önemli. 

One thought on “En Önemli Cilt Bakım Ürünü: Güneş Kremi”
  1. A WordPress Commenter A WordPress Commenter

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir