Kore Güzellik Sırları: 10 Adımlı “Cam Cilt” İçin Bakım Rutini

Kore Güzellik Sırları: 10 Adımlı “Cam Cilt” İçin Bakım Rutini

Koreli kadın ve erkekleri düşündüğümüzde ilk akla gelen, onların cam gibi pürüzsüz ciltleri olduğudur. Cilt bakımı konusunda sektörün en iddialılarından olduklarını söyleyebiliriz. Korelilerin pürüzsüz ve bembeyaz ciltlerine kavuşmak ise bu yazıda ele alacağımız 10 aşamadan geçiyor.

Cilt bakımına başlamadan önce makyajınızı güzelce cildinizden arındırdığınıza emin olun. 

1.Adım: Yağ Bazlı Temizleyici

Su bazlı temizleyicilere göre yağ bazlı bir temizleyici kullanmak cildinizdeki makyaj artıkları ve kirleri çok daha iyi temizleyecektir. Ayrıca cildinizin neme doyması bakımından da önemli bir adımdır. Elinize bir miktar yağ bazlı temizleyicinizden alıp tüm yüzünüze masaj yaparak tüm makyaj artıklarından kurtulduğunuza emin olun. Cildinize ürünleri uygularken nazik olmayı unutmayın. Yüzünüzü temizledikten sonra ılık suyla cildinizdeki temizleyiciyi yıkayınız ve temiz bir havluyla yüzünüzü oldukça hafif bir şekilde kurulayın. 

2.Adım: Su Bazlı Temizleyici

Bu adımda köpük bir temizleyici kullanmanız tavsiye edilir ancak su bazlı temizleyiciniz köpük formunda değilse bir köpürtücü kullanabilirsiniz. Köpüğü tüm yüzünüze nazikçe masaj yaparak uygulayınız. Öncesinde yağ bazlı ve sonrasında su bazlı olmak üzere iki aşamalı temizleme yapmanın nedeni ise yağ bazlı temizleyici ile cildi makyajdan arındırmak, su bazlı temizleyici ile ise geri kalan tüm kirden arındırmaktır. Böylece cildinize diğer adımlarda uygulayacağınız ürünler daha iyi emilim sağlayacaktır. 2. Adımı da ilkinde olduğu gibi ılık bir suyla temizleyin.

3. Adım: Peeling

İki adımlı cilt temizliğinden sonra şimdi sıra ciltteki ölü derilerden kurtulmakta. Cildiniz hala nemli iken peelinginizi uygulayabilirsiniz, böylece peeling cildinize daha narindavranacak ve cildinizi çizmeyecektir. Peelingi nazikçe masaj yaparak uygulayınız. Bu adımın cilde zarar vermemesi adına her gün uygulanmaması tavsiye edilir. Haftada 2 kere peeling yapmak cilt için yeterli olacaktır. Cildinize peeling ile 1-2 dakika masaj yaptıktan sonra ılık suyla temizleyebilirsiniz. 

4. Adım: Tonik

Cilt tamamen temizlendikten sonra ona iyi gelecek ürünleri maksimum fayda ile emmeye hazır hale gelir. Bir sonraki adımlarda uygulayacağınız ürünlerin emilimini arttırmak için tonik uygulamak çok faydalı olacaktır. Hali hazırda kullandığınız herhangi bir toniği elleriniz yardımıyla cildinize yedirin. 

5.Adım: Esans

Koreli kadınlara göre bu adım bütün bir cilt bakımı rutininin en önemli adımıdır.Esanslar tonik uyguladıktan sonraki bir sonraki adım için cildinizi hazırlamaya yarımcı olmaktadır.

6.Adım: Serum

Serumlar aslında esansların çok daha konsantre olmuş halleridir diyebiliriz. Serumunuz cildinizin ihtiyacına göre değişiklik göstermelidir. Böylece aslında cildinizin istekleri doğrultusunda, cilt bakım rutininizde çok önemli bir yeri doldurmaktadır. 

7. Adım: Maske

Cildinize uyguladığınız serum üzerinden 20-30 dakika geçtikten sonra cildinizin ihtiyacına uygun bir cilt bakım maskesi ile pürüzsüz cilt görüntüsüne biraz daha yaklaşırsınız. Bu adım da yine peeling gibi haftada 1-2 kere uygulanmalıdır. Maskeleri ürünün kullanma kılavuzunda aksi belirtilediği takdirde 10-15 dakikadan fazla bekletmeyiniz. Eğer maskeleri (özellikle kağıt maskeleri) cildinizde çok fazla tuttuğunuzda cildinizin nem kaybetmesine neden olacaktır. Eğer bir kağıt maske kullandıysanız maskenizi çıkardıktan sonra bir süre maskenin cilde emilmesine zaman tanıyın. 

8.Adım: Göz Kremi

Göz kremini kırışıklıkların oluşabileceği muhtemel bölgelere yüzük parmağınızla nazikçe yedirebilirsiniz. Kırışıklığa müsait bölgeleri nemli tutmak, kırışıklığı geciktirmek için oldukça önemli bir adımdır. 

9.Adım: Nemlendirici

Tüm bu adımlardan sonra cilde tüm nemini hapsetmek için bir nemlendirici çok yararlı olacaktır. 

10. Adım: Gece Maskesi/Güneş kremi

Son adım, bu rutini sabah veya akşam yaptığınıza göre değişiklik gösterir. Akşam uygulayacağınız bakım rutinlerini bir gece maskesiyle, sabah uygulayacağınız rutinleri ise bir güneş kremi sürerek tamamlayabilirsiniz. 

Tüm bu adımları sağlıklı bir sonuç için 1 ay boyunca düzenli bir şekilde uygulamak tavsiye edilir.

3 thoughts on “Kore Güzellik Sırları: 10 Adımlı “Cam Cilt” İçin Bakım Rutini”
 1. admin admin

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Quis ipsum suspendisse ultrices gravida. Risus commodo viverra maecenas accumsan lacus vel facilisis.

  • Jeffrey T. Kelly Jeffrey T. Kelly

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Quis ipsum suspendisse ultrices gravida. Risus commodo viverra maecenas accumsan lacus vel facilisis.

 2. Elliot Alderson Elliot Alderson

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Quis ipsum suspendisse ultrices gravida. Risus commodo viverra maecenas accumsan lacus vel facilisis.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir